2024. január 1-jén életbe lépett az italcsomagolások új visszaváltási rendszere, az ún. kötelező visszaváltási díjas rendszer (Deposit Return System: DRS), mellyel összefüggésben 2024. január 1-jei hatályba lépéssel az áfa-, illetve a számviteli szabályozás is módosult.
I. Háttérszabályok:
A visszaváltási díj megállapításának és alkalmazásának, valamint a visszaváltási díjas termék forgalmazásának részletes szabályairól szóló 450/2023. (X. 4.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) határozza meg a kötelezően visszaváltási díjas termékek körét (a tej és tejalapú italtermék kivételével a fogyasztásra kész vagy koncentrátum italtermék fogyasztói, közvetlen, műanyag, fém vagy üveg alapanyagú, palack vagy doboz formájú, nem újrahasználható vagy újrahasználható csomagolása, amely 0,1–3 literig terjedő űrtartalommal bír, ide nem értve a csekély mennyiségű kibocsátó által forgalomba hozott italtermék csomagolását), valamint
- a kötelezően visszaváltási díjas termékeken belül megkülönbözteti
- az újrahasználható és a
- nem újrahasználható termékeket, azokra vonatkozóan részben eltérő ágazati szabályokat megállapítva, valamint
- szabályozza az önkéntesen visszaváltási díjas termékek forgalmazását is.
A kötelezően visszaváltási díjas, nem újrahasználható termék (csomagolás) darabonkénti visszaváltási díja egységesen 50 forint, a kötelezően visszaváltási díjas, újrahasználható termék (csomagolás) darabonkénti visszaváltási díját, ahogyan az önkéntesen visszaváltási díjas termék visszaváltási díját is, a gyártó határozza meg.
A kötelezően visszaváltási díjas, nem újrahasználható termékek tekintetében a visszaváltási díjas rendszert a koncessziós társaság (MOHU) üzemelteti. Ennek keretében a kötelezően visszaváltási díjas, nem újrahasználható terméket (palackot, dobozt) visszaváltó fogyasztónak az 50 forintos visszaváltási díjat a koncessziós társaság téríti vissza (adott esetben a vele szerződött forgalmazókon keresztül), és e termékek, mint hulladékok kezeléséről a koncessziós társaság gondoskodik.
A visszaváltási díjas termékek előzőek szerinti felosztása visszaköszön az adózási és a számviteli szabályozásban is.
II. Általános forgalmi adó:
Az Áfa tv. kizárólag a kötelezően visszaváltási díjas, nem újrahasználható termékek visszaváltási díjára vonatkozóan határoz meg különös szabályokat [Áfa törvény 71.§ (1) bekezdés d) pontja; 77.§ (2) bekezdés b) pontja; XVII/A. fejezete].
A szabályozás lényege, hogy a kötelező visszaváltási díj a gyártónál és a kereskedőnél sem képez áfa alapot a termék értékesítésekor, de számlázandó áfa körön kívüliként, a számlán és a nyugtán a termék árától elkülönítve kell feltüntetni, mivel ezt a Korm. rendelet előírja. Ez a rendelkezés azt jelenti, hogy visszaváltási díjas, nem újrahasználható termék visszaváltási díját a termékértékesítés számláján Áfa hatályán kívüli tételként kell szerepeltetni. A DRS-díj a gyártótól a forgalmazónak kiállított, és a forgalmazó által a fogyasztónak kiállított számlán is szerepel, tehát végighalad az értékesítési/számlázási láncon.
Tekintettel arra, hogy a visszaváltási díj nem képezett áfa alapot az értékesítéskor, így a visszaváltáskor utólag sem csökkenthető az áfa alapja. A gyártó Áfa körön kívüli számviteli bizonylat alapján befizeti a MOHU-nak a díjat, a visszaváltáskor a MOHU is áfa körön kívüli számviteli bizonylattal megtéríti a kereskedőnek, a kereskedő pedig a fogyasztónak.
Áfaköteles termékértékesítésnek kizárólag a vissza nem váltott termék (visszaváltási díjas, nem újrahasználható termékek adott naptári évben a teljesítés napjáig forgalomba hozott mennyiségének és az adott naptári évben a teljesítés napjáig visszaváltott mennyiségének a különbözete) minősül. A teljesítés és a fizetendő adó megállapításának időpontja a naptári év utolsó napja. Az adó alapja a teljesítés napján vissza nem váltott termékekre jutó visszaváltási díj. Az adót a kötelező visszaváltási díjas rendszert működtető adóalany (MOHU) fizeti.
A fentieket összefoglalva a kötelezően visszaváltási díjas, nem újrahasználható termékek visszaváltási díja kapcsán Áfa fizetési kötelezettség kizárólag a koncessziós társaságnál keletkezhet. A kötelezően visszaváltási díjas, újrahasználható termékek visszaváltási díjára és az önkéntesen visszaváltási díjas termékek visszaváltási díjára, valamint minden más olyan esetre, amikor a termék értékesítésekor a göngyölegre díjat számítanak fel, amely díjat a göngyöleg visszaváltásakor visszatérítenek, az Áfa tv. általános szabályai, illetve az Áfa tv. betétdíjjal összefüggő szabályai alkalmazandók. Így, ha az értékesített termék göngyölege (csomagolása) után külön díjat (betétdíjat) számítanak fel, az a termékértékesítés adóalapjába beépül, és ha a göngyöleg (a betétdíjas termék) visszaváltásakor a betétdíjat visszatérítik, a visszatérített ellenértékkel az adóalap utólag csökken.
III. Számviteli kezelés:
Az Sztv. szintén módosult a visszaváltási díj tekintetében, és eltérő számviteli elszámolás vonatkozik a kötelezően visszaváltási díjas, nem újrahasználható termékek visszaváltási díjára és a kötelezően visszaváltási díjas, újrahasználható termékek, valamint a gyártók által önkéntesen vállalt visszaváltási díjas termékek visszaváltási díjára [Sztv. 47. § (2) bekezdés d) pont, 73. § (2) bekezdés f) pont, 78. § (5) bekezdés].
A nem újrahasználható termékek gyártójánál az értékesítéskor felszámítandó visszaváltási díj a nettó árbevétel része, a koncessziós társaságnak fizetendő visszaváltási díj pedig egyéb ráfordítás.
Kötelezően visszaváltási díjas, nem újrahasználható termékek forgalmazójánál beszerzéskor a visszaváltási díjat az eszköz bekerülési értéke részének kell tekinteni. Értékesítéskor a DRS díj a forgalmazónál része az értékesítés árbevételének, valamint az ELÁBÉ-nak. A visszakapott visszaváltási díjjal egyrészt az ELÁBÉ-t kell csökkenteni, másrészt a vállalkozásnál a nettó árbevétel csökkentésként kell azt elszámolni. A forgalmazónál a koncessziós társaság helyett visszafizetett visszaváltási a díj rendezésig egyéb követelés lesz.
Az újrahasználható termék és az önkéntes visszaváltási díjas termék kapcsán ugyanaz az elszámolási szabály, mint a göngyölegek esetében. A gyártónál az értékesítéskor felszámítandó visszaváltási díj a nettó árbevétel része. A forgalmazónak visszafizetett visszaváltási díj nettó árbevételt csökkent.
A forgalmazónál a gyártónak fizetett visszaváltási díjat ebben az esetben is a készlet bekerülési értéke részeként kell könyvelni, mely az értékesítéskor ELÁBÉ-nak minősül. Az értékesítéskor továbbá felszámított visszaváltási díj a nettó árbevétel része lesz. A vevő részére visszafizetett visszaváltási díj a nettó árbevételt csökkenti, míg a gyártótól visszakapott visszaváltási díj az ELÁBÉ-t csökkenti.
Kérdése merült fel a visszaváltási díj adózási és számviteli kezelésével kapcsolatosan? Keresse szakértő kollégánkat!
DR. JUHÁSZ PÉTER, senior adószakértő
juhasz.peter@hidconsulting.hu